Приветствую Вас Гость!
Суббота, 23.11.2024, 21:04
Главная | Регистрация | Вход | RSS

Меню сайта

Категории раздела

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Поиск

Каталог статей

Главная » Статьи » Статьи участниц клуба

Дослідження емоційного вигорання педагогів (Круглова Олена) - частина 1

Термін „емоційне вигорання’’ введений американським психіатром Х.Дж. Фрейденбергером в 1974 році для характеристики психологічного стану здорових людей, що знаходяться в інтенсивному і тісному спілкуванні з клієнтами, пацієнтами в емоційно насиченій атмосфері при наданні професійній допомозі. Спочатку цей термін визначався як стан знемоги, виснаження з відчуттям власної даремності.

До 1982 р. в англомовній літературі була опублікована понад тисяча статей по емоційне вигорання. Представлені в них дослідження носили головним чином описовий і епізодичний характер. Первинна кількість професіоналів, яких розглядали як схильних до „емоційного вигоранння’’, було небагато. Це були співробітники медичних установ і різних добродійних організацій.

Р.Шваб (1982 р.) розширює групу професійного риску: це – перш за все вчителя, поліцейські, юристи, тюремний персонал, політики, менеджери всіх рівнів. Як пише До Маслач, один з провідних фахівців з дослідження "эмоційного вигорання’’: „діяльність цих професіоналів вельми різна, але всіх їх об'єднує близький контакт з людьми, який, з емоційної точки зору, часто дуже важко підтримувати тривалий час”.

Можна передбачити, що синдром емоційного вигорання, що характеризується емоційною сухістю педагога, розширенням сфери економії емоцій, особовою усунутістю, ігноруванням індивідуальних особливостей що вчаться, робить досить сильний вплив на характер професійного спілкування вчителя. Дана професійна деформація заважає повноцінному управлінню учбовим процесом, наданню необхідній психологічній допомозі, становленню професійного колективу. Реальна педагогічна практика демонструє, що сьогодні досить чітко просліджується факт втрати інтересу до учня як  до особи, неприйняття його таким, яким він є, спрощення емоційної сторони професійного спілкування. Багато педагогів відзначають у себе наявність психічних станів, що дестабілізують професійну діяльність, - тривожність, смуток, пригніченість, апатія, розчарування, хронічна втома.

Психологічний словник дає нам таке визначення емоційного вигорання:  Синдром емоційного вигорання (СЕВ) - це реакція організму, що виникає у наслідок тривалої дії професійних стресів середньої інтенсивності. СЕВ - це процес поступової втрати емоційної, когнітивної і фізичної енергії, що виявляється в симптомах емоційного, розумового виснаження, фізичного стомлення, особистої усунутості і пониження  задовільненості від виконання роботи. У літературі як синонім синдрому емоційного вигорання, вживається термін "синдром психічного вигорання". [4]

Синдром емоційного вигорання розглядається також як  механізм психологічного захисту у формі повного або часткового виключення емоцій у відповідь на вибрані психотравмуючі дії. Іншими словами одним з видів емоційного вигорання є стрес  і депресія.

Будь-яке перевантаження, незалежно від його походження, викликає захисну реакцію. Це знайдений стереотип емоційної, частіше всього, професійної поведінки. Проте, можна сказати, що емоційне вигорання носить як позитивний, так і негативний характер оскільки "Вигорання" - частково функціональний стереотип, оскільки дозволяє дозувати і економно витрачати енергоресурси організму. В той же час можуть виникати його дисфункційні  наслідки, коли "вигорання" негативно позначається на виконанні професійної діяльності і стосунках з партнерами. Час від часу СЕВ  позначається поняттям "Професійне вигорання", що дозволяє роздивлятися це явище в аспекті особистої деформації під впливом професійних стресів. [3]

Професія вчителя відноситься до «групи ризику», оскільки вчитель піддається інформаційним і емоційним стресам, емоційному вигоранню.

Інформаційний стрес виникає при великому об'ємі інформації, при необхідності часто приймати рішення.[ 4 ] Емоційний стрес виникає в конфліктних ситуаціях, в яких людина тривалий час не може задовольнити свої біологічні і соціальні потреби. [ 4 ] Основними причинами емоційного стресу є – прискіпливість, критика себе і інших, прихована образа, гнів, відчуття провини і так далі.

Виділяють такі типи особистості вчителя, схильних до емоційного вигорання і стійких до нього. В схильних типів педагогів частіше просліджується схильність до конкуренції, агресивності, нетерпіння, занепокоєння, експресивна мова, відчуття браку часу. Дослідники стресу виявили тенденцію відповідати на стресові ситуації однаковими характерними реакціями, які обумовлені системою психологічних механізмів. [  3 ].

Після того, як факт існування емоційного вигорання став загальновизнаним, виникло питання про причини його виникнення і чинники  сприяючих  його розвитку або гальмуванню.

Традиційно ці чинники  групувалися в два великі блоки: зовнішні, до яких відносяться особливості професійної діяльності і внутрішні -  індивідуальні характеристики особи  [4]

Решетова Т.В. виділяє такі чинники, які впливають на емоційне вигорання:

- не емоційність або невміння спілкуватися;

- алекситимия у всіх проявах (неможливість висловити словами свої відчуття), завжди пов'язано з тривогою;

- трудоголізм, коли відбувається камуфляж якої-небудь проблеми роботою (працеголік найчастіше прикриває темпом свою професійну неспроможність);

- люди без ресурсів (соціальні зв'язки, родинні зв'язки, кохання, професійна спроможність, економічна стабільність, мета, здоров'я і так далі)

Розглянемо також класифікацію В.В.Бойко, який виділяє ряд зовнішніх і внутрішніх передумов, що провокують емоційне вигорання.

Група організаційних (зовнішніх) чинників, до яких відносяться умови матеріального середовища, зміст роботи і соціально-психологічні умови діяльності, є найбільш показною в області досліджень вигорання. Не випадково в деяких роботах підкреслюється домінуюча роль цих чинників у виникненні вигорання. Розглянемо їх:

- хронічна напружена психоемоційна діяльність;

- дестабілізуюча організація діяльності;

- підвищена відповідальність за виконувані функції і операції;

- неблагополучна психологічна атмосфера професійної діяльності: ;

- психологічно важкий контингент, з яким має справу професіонал у сфері спілкування. [ 2 ]

До внутрішніх чинників, обумовлюючи  емоційне вигорання, в своїй статті "Енергія емоцій в спілкуванні: погляд на себе і на інших”, В.В.Бойко відносить наступні чинники:

- схильність до емоційної ригідності;

- інтенсивна інтеріоризація (сприйняття і переживання) обставин професійної діяльності;

- слабка мотивація емоційної віддачі в професійній діяльності;

- етичні дефекти і дезорієнтація особи. [ 2 ]

Дуже детально освітлює симптоми всіх трьох фаз Бойко В.В. в своїй статті "Енергія емоцій в спілкуванні: погляд на себе і інших”, розглянемо їх.

Фаза "напруги”. Нервова (тривожна) напруга служить передвісником і "запускаючим” механізмом у формуванні емоційного вигорання. Напруга має динамічний характер, що обумовлюється вимотуючою постійністю або посиленням психотравмуючих чинників.
Фазу напруги формують такі симптоми:

1 . Симптом "переживання психотравмуючих обставин”.

Виявляється усвідомленням психотравмуючих чинників професійної діяльності, які важко або зовсім неусувні, що посилюються. Нерозв'язність ситуації наводить до розвитку інших явищ "вигорання”.

2. Симптом "незадоволення собою”.

В результаті невдач або нездатності вплинути на психотравмуючі обставини, людина зазвичай випробовує незадоволеність собою, вибраною професією, посадою, конкретними обов'язками. Діє механізм "емоційного переноса”- енергетика прямує не лише і не стільки зовні, скільки на себе. Принаймні, виникає замкнутий енергетичний контур "Я і обставини”: враження від зовнішніх чинників діяльності постійно травмують особу і спонукали її знов і знов переживати психотравмуючі елементи професійної діяльності.

3. Симптом ”загнаності у клітку”.

Виникає в результаті стресу так би мовити логічне продовження стресу, що розвивається. Коли психотравмуючі обставини дуже давлять і усунути їх неможливо, до нас часто приходить відчуття безвихідності. Це наводить до посилення психічної енергії і, якщо вона не знаходить виходу, якщо не спрацював який-небудь засіб психологічного захисту, включаючи "емоційне вигорання”, то людина переживає відчуття "загнаності в клітку”.

4. Симптом "тривоги і депресії”.

Виявляється у зв'язку з професійною діяльністю в особливо ускладнених обставинах, спонукаючих до емоційного вигорання як засобу психологічного захисту. Симптом "тривоги і депресії”, - мабуть, крайня крапка у формуванні тривожної напруженості при розвитку емоційного вигорання.

Фаза "резистенции”. Вичленення цієї фази в самостійну вельми умовно. Фактично опір наростаючому стресу починається з моменту появи тривожної напруги. Це природно: людина усвідомлено або несвідомо прагне до психологічного комфорту, понизити тиск зовнішніх обставин за допомогою наявних в його розпорядженні засобів.

продовження


Категория: Статьи участниц клуба | Добавил: admin (26.01.2010)
Просмотров: 7778 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 2
2 Мартуся  
0
нормально сприймається.дякую, за інформацію. дуже цікава

1 †Blood†ный™  
0
А на русском есть возможность дублировать информацию? Поскольку информация интересна, но украинский менее хорошо воспринимается.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]